LBJ Swimming & Diving

The best in Central Texas

Header Content Region

Insert text, image or banner ads here, or just delete this text and leave this area blank!

Heading 1

Lyndon Baines Johnson High School Austin, Texas

Heading 2

2011 LBJ Boys Baasketball Team - District 26-4A Champions

Heading 3

2011 LBJ Baseball Team - District 26-4A Champions/p>

Heading 4

2011 LBJ Boys Soccer Team - District 26-4A Champions

Heading 5

2011 Lady Jaguars - District 26-4A Champions

Heading 6

Jaguar Fans

small portfolio1 small portfolio2 small portfolio3 small portfolio4 small portfolio1 small portfolio2 small portfolio3 small portfolio4 small portfolio3 small portfolio4 small portfolio4
themed object
Austin, Texas

get in touch

Jaguar Football History

Click on above picture to view LBJ football history!

LBJ Basketball History

Click on above picture to view LBJ boys basketball history!

LBJ Hall of Fame

Click on above picture to view the LBJ Hall of Fame.

 

WhatsNew

LBJ Moves to 5A and

Bastrop and Cedar Creek are

added to District 26-5A

CurrentNews

 

4A All-State Baseball Team

3rd Team

Tristan Burt Outfielder

 

Football District 26-4A

Lineman of the Year

Lance Hyder

All District Team

1st Team Offense

LeeAnthony Dawson

Jaylen Rose

Tarrel Davidson

De'andre Wytaske

1st Team Defense

Dyquan Howard

Ashton Williams

Robert Satterwhite

Zae Giles

2nd Team Offense

Walter Stroup

De'andre Wytaske

Devin Allen

2nd Team Defense

Kendall Caro

Jose Arriaga

Juwan Smith

 

RecentEvents

 

Alexis Hyder transfered to LSU to play basketball!

Swimming & Diving Records

  Share

Girls Team

Year Place in District Place at Regional Meet Place at State Meet
2011 2nd   22nd
2010 1st 1st 5th
2009 1st 1st 4th
2008 1st 3rd 4th
2007 1st 2nd 3rd
2006 1st 2nd 4th
2005 1st 1st 5th
2004 2nd 2nd 8th
2003 2nd 1st 3rd
2002 2nd 3rd 9th
2001 1st 4th 12th
2000 1st 1st 1st

 

 

Boys Team

Year Place in District Place at Regional Meet Place at State Meet
2011 1st   12th
2010 1st 5th 14th
2009 2nd 4th 13th
2008 1st 2nd 2nd
2007 1st 2nd 4th
2006 1st 2nd 3rd
2005 1st 3rd 13th
2004 2nd 7th 24th
2003 2nd 9th 44th
2002 2nd - -
2001 2nd 9th -
2000 2nd - -

 

Record Holders

Event Girls Record Holder(s) / Year Time Boys Record Holder(s) / Year Time
200 M Relay M Polter, L Slesnick, A Zhang, K Ternes (2008) 1:51.97 R Sittig, M Kennedy, 

N Slesnick, D Kempf (2007)

1:39.55
200 Free M Flanagan (2001) 1:54.28 N Slesnick (2008) 1:43.55
200 IM M Flanagan (2003) 2:06.97 ** R Sittig (2009) 1:54.86
50 Free K Ternes (2009) 24.63 D Kempf (2008) 20.99**
Diving

  11 Dives

   6 Dives

 

K McCormack (2010)

K McCormack (2008)

 

482.15

227.35

--

--

100 Fly A Zhang (2007) 57.51 D Kempf (2008) 51.17
100 Free M Flanagan (2000) 53.09 ** D Kempf (2008) 46.65
500 Free L Slesnick (2009) 4:58.09 R Sittig (2009) 4:32.01

200 Free Relay

A Zhang, E Lowe, M Polter, K Ternes(2008) 1:40.82 M Kempf, A Ortega, R Sittig, D Kempf,

N Slesnick (2008)

1:27.60
100 Back M Flanagan (2002) 58.24 ** K Ku (2010) 55.67
100 Breast A Schmidt (2001) 1:06.08 ** N Slesnick (2006) 1:03.83
400 Free Relay A Moore, A Schmidt, M Schmidt, M Flanagan (2000) 3:38.94 D Kempf, R Sittig,  N Slesnick, A Ortega(2008) 3:12.67
500 Fly L Slesnick (2010) 5:53.40 K Ku (2010) 5:20.72

 

** State record when swam

Girls State Champions - 2000

Girls Regional Champions - 2000, 2003, 2005, 2009, 2010

Girls District Champions - 2000, 2001, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Boys District Champions - 2005, 2006, 2007, 2008, 2010

 

2009-2010 Swimming & Diving Honors

All State First Team

Lara Slesnick                    

McCrae Kempf                       

Kevin Ku                               200 Individual Medley, 500 Freestyle

Kara McCormack                    1M Diving

Mariel Polter                         200 Medley Relay, 400 Freestyle Relay

Erin Lowe                              200 Medley Relay, 400 Freestyle Relay

Kylie Ternes                           200 Medley Relay, 400 Freestyle Relay

 200 Medley Relay, 200 Individual Medley, 500

   Freestyle, 400 Freestyle Relay

50 Freestyle,

All State 2nd Team

Erin Lowe                             200 Freestyle, 100 Butterfly

Kevin Ku                               100 Butterfly, 100 Backstroke

Lara Slesnick                         100 Freestyle

McCrae Kempf                       100 Freestyle

All State Honorable Mention

Kylie Ternes                            50 Freestyle

Lara Slesnick                           100 Breaststroke

Lauren Germain                      100 Breaststroke

David Wolfson                       400 Freestyle Relay

Kevin Sweetman                     400 Freestyle Relay

McCrae Kempf                       400 Freestyle Relay

Kevin Ku                                400 Freestyle Relay

State Diver of the Year

Kara McCormack

Girls Regional Swimmer of the Year

Lara Slesnick

Girls Regional Swimming Coach of the  Year

Lee Willing

Girls Regional Diver of the Year

Kara McCormack

Girls Regional Diving Coach of the Year

Lee Willing / Amanda Christian

Girls District Swimmer of the Year

Lara Slesnick

Girls District Swimming Coach of the Year

Lee Willing

Girls District Diver of the Year

Kara Mccormack

Girls District Diving Coach of the Year

Lee Willing / Amanda Christian

Boys District Swimming Coach of the Year

Lee Willing

 

slide up button

Support your favorite LBJ teams, join the booster club.

Volunteers and donations are always welcome!